flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Місце проживання, яке не має жодного взаємозв`язку з особою боржника, не є юридичним фактом для прийняття виконавчого документа до виконання

23 листопада 2021, 14:28
Правові позиції:   Сама лише вказівка на місце проживання, яке не має жодного взаємозв`язку з особою боржника, не може вважатися достатньою підставою для прийняття виконавчого документа приватним виконавцем, територіальний округ якої охоплює місце виконання, визначене за цією адресою. Визначення місця виконання виконавчого документа щодо позивача (як фізичної особи-боржника) має відбуватися за зареєстрованим місцем проживання боржника. Будь-яка інша адреса місця проживання чи відомості про місце перебування особи-боржника можуть слугувати додатковою інформацією і сприяти примусовому виконанню рішення, але не використовуватися як юридичний факт, з яким Закон України «Про виконавче провадження» пов`язує місце виконання рішення, а з ним і виконавчий округ приватного виконавця.

Відсутність прямого обов`язку приватного виконавця перевіряти адресу проживання боржника не спростовує необхідності дотримання ним принципів верховенства права; законності; незалежності; справедливості, неупередженості та об`єктивності; диспозитивності; гласності та відкритості виконавчого провадження та його фіксування технічними засобами; розумності строків виконавчого провадження; співмірності заходів примусового виконання рішень та обсягу вимог за рішеннями, які визначені частиною першою статті 4 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» та кореспондуються з положеннями частини другої статті 2 КАС України, на відповідність яким суд перевіряє рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень. В іншому випадку, нез`ясування адреси проживання боржника може мати наслідком порушення прав боржника, що виражатиметься у штучному створенні перешкод для вчинення боржником дій, зазначених у статті 19 Закону України «Про виконавче провадження» (ознайомлюватися з матеріалами виконавчого провадження, робити з них виписки, знімати копії, заявляти відводи, надавати додаткові матеріали, заявляти клопотання, брати участь у вчиненні виконавчих дій тощо).

Обставини справи:   Особа-боржник  зареєстрована та проживає за певною адресою, що підтверджується відмітками у паспорті.

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансовая компанія «Аланд» звернулося до відповідача з заявою про примусове виконання виконавчого напису нотаріуса, виданого приватним виконавцем Житомирського міського нотаріального округу зв № 33110 від 08.09.2020. При цьому вказано, що боржник фактично проживає за іншою адресою, ніж зареєстроване місце його проживання.

22.10.2020 постановою приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В. Л. відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого напису, виданого приватним виконавцем Житомирського міського нотаріального округу, відповідно до якого з особи-боржника стягнуто на користь ТОВ «ФК «Аланд» заборгованість.

Вважаючи зазначену постанову протиправною, позивачка звернулася до суду з вказаним позовом.

Позиція адміністративних судів усіх інстанції:   Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 21.12.2020, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.01.2021, адміністративний позов задоволено: визнано протиправною та скасовано постанову про відкриття виконавчого провадження, винесену приватним виконавцем виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В. Л. у виконавчому провадженні при примусовому виконанні виконавчого напису № 33110, вчиненого приватним нотаріусом Житомирського міського нотаріального округу Житомирської області від 08.09.2020.

 

При цьому адміністративні суди всіх трьох інстанції виходили з того, що приватний виконавець приймає до виконання виконавчі документи та вчиняє виконавчі дії лише за місцезнаходженням боржника або за місцезнаходженням його майна. Суд встановив, що місцем реєстрації та проживання боржника є АДРЕСА_1. Також суд встановив, що будь-які дані, які б підтверджували, що місце виконання цього виконавчого документа знаходиться саме в межах міста Києва, у якому розташований виконавчий округ приватного виконавця Дорошкевич В. Л. матеріали справи також не містять. Щодо зазначення у виконавчому написі місця проживання позивача за іншою адресою: АДРЕСА_2 , суд апеляційної інстанції встановив, що ця інформація міститься лише у виконавчому написі та заяві про примусове виконання рішення, інших матеріалів, які б підтвердили це місце проживання справа не містить. Крім того, суд апеляційної інстанції встановив, що виконавчий напис, також містить інформацію щодо місця реєстрації позивача. Проте місце реєстрації позивача у виконавчому написі та заяві про примусове виконання рішення, також не відповідає інформації, вказаній у паспорті позивача та заяві. Отже, ухваливши спірну постанову про відкриття виконавчого провадження за повідомленим стягувачем місцем проживання боржника (позивача у справі), яке не є його (боржника) зареєстрованим місцем проживання, й за відсутності належного підтвердження того, що останній має чи будь-коли мав (зокрема, на дату винесення спірної постанови) майно на території міста Києва чи фактично там проживав, діяв неправомірно.

Таким чином, на дату прийняття оскарженої постанови у приватного виконавця не було підстав для прийняття до виконання виконавчого напису № 33110 від 08.09.2020, у зв`язку з чим, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправною та скасування постанови приватного виконавця виконавчого округу міста Києва Дорошкевич В. Л. про відкриття виконавчого провадження у виконавчому провадженні від 22.10.2020.

Крім того, суд, аналізуючи положення статей 918 Закону України «Про виконавче провадження», положення статті 27 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», а також положення Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», дійшов висновку, що виконавець має реальну можливість перевірити місце знаходження боржника, перевіривши необхідну інформацію у Єдиному демографічному реєстрі або оформивши запит до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи. Такі дії відповідатимуть вимогам частини другої статті 2 КАС України, яких приватний виконавець має дотримуватись.

 

Повний текст рішень можна знайти за посиланнямЄдиний державний реєстр судових рішень справа № 560/7996/20

 

За інформацією відділу узагальнення судової практики 7ААС