flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Як захистити свої дані в Інтернеті: кілька дієвих порад

26 липня 2022, 10:28

«Усе, що відбувається в Мережі,

залишається в Мережі»

Е. Сноуден

 

Інтернет знає про вас більше, ніж ви думаєте. Усе, що ви робите в Мережі, не зникає безслідно. Багато хто впевнений, що зловмисники в Інтернеті «полюють» лише на дані багатих і знаменитих. Але це не так. Навіть якщо ви нічим не примітний користувач Мережі та видаляєте інформацію про себе, усе одно вона зберігається в базах даних, і нею можуть в будь-який момент скористатися зловмисники.

Саме тому ми хочемо поділитись з вами корисними порадами, які дозволять вам захистити свої облікові дані та позбутися небажаної інформації про себе в Мережі.

Як дізнатись про себе інформацію в Мережі?

Почніть з пошукових систем Google, Bing, Yahoo тощо. Щоб знайти згадки про себе, використовуйте такі набори слів та фраз:

  • inurl: «пошукове слово» – шукає всі сторінки з ім’ям користувача URL. Наприклад: inurl:apple.
  • intext: «будь-яка особиста інформація, наприклад адреса або номер телефону» – шукає сторінки, у тексті яких міститься особиста інформація про вас.
  • site:docs.google.com «особиста інформація» – шукає документи Google Docs, які знаходяться у відкритому доступі та містять відомості про вас.
  • password filetype:docx site:companyname.com – файли .docx на сайті компанії, що містять слово “password”. Іноді так можна знайти файли з незахищеними паролями користувачів.

Як дізнатися, чи потрапили ваші імейл-акаунти та паролі до баз витоку?

Щоб перевірити, чи не потрапили ваша електронна скринька та пароль до баз витоків, скористайтеся такими сервісами:

Як захиститися?

Насправді навіть складні паролі, вимкнена геолокація, заповнення свого акаунта недостовірною інформацією чи взагалі його видалення з Мережі не захистять вас від витоку даних. Це ілюзія. Пам’ятайте: усе, що потрапило від вас в Інтернет, там і залишається. Проте є певні правила, дотримуючись яких, ви захистите себе від збору інформації зловмисниками.

  • Розділіть облікові записи. Створіть кілька електронних скриньок. Нехай одна з них буде офіційна для листування з людьми, яких ви знаєте, з партнерами чи колегами. Інша нехай служить вам для здійснення фінансових операцій. А третю, наприклад, ви можете використовувати для реєстрації в соцмережах, на сайтах інтернет-магазинів тощо.
  • Ніколи не повторюйте паролі. Запам’ятати один пароль та використовувати його для кожної соцмережі та на кожному сайті звичайно легко. Проте і зловмисники так само легко можуть дізнатись про ваш єдиний пароль і отримати доступ до всіх ваших соцмереж та облікових записів. Аби цього не сталось намагайтеся при кожній новій реєстрації вигадувати окремий пароль та логін. Фахівці також радять по можливості змінювати всі паролі кожні 30, 60 або 90 днів – залежно від того, що вони захищають. Для створення особливо захищених паролів можна використовувати спеціальні сайти-генератори, менеджери паролів або браузерні системи зберігання паролів, які вигадують їх за вас. Якщо у своєму паролі ви не впевнені, від злому та крадіжки персональних даних вас може захистити двофакторна автентифікація. З її допомогою сайт двічі переконується, що ви це ви.
  • Видаляйте метадані, приховуйте геолокацію. Ми часто завантажуємо в соцмережі фотографії і навіть не замислюємося, що вони показують набагато більше, ніж просто картинку. Метадані містять модель камери, дату та час зйомки та географічні координати. Звичайній людині ця інформація звичайно ні до чого, однак онлайн-трекери, хакери і зловмисники можуть використовувати її проти вас. У кращому випадку цю інформацію використають у рекламних цілях. Тому перед публікацією фото видаляйте ці відомості. Найкращий вихід – вимкніть геолокацію.
  • Іноді краще мовчати, ніж говорити. Будь-яке розголошення інформації в Мережі — потенційна загроза конфіденційності. Щоб захистити свою інформацію, переконайтеся, що цифровий слід не містить підказок. Якщо ви спотворите відомості про себе, це заплутає зловмисника. Тому не використовуйте справжню дату народження, вводьте випадкові цифри під час заповнення облікових даних; не зазначайте повне ім’я або використовуйте псевдоніми; для публічних акаунтів використовуйте рандомні картинки з мережі Інтернет, а не власні фото.

Як видалити інформацію з баз даних?

Відразу варто сказати, що є інформація, яку видалити в принципі неможливо. Наприклад, це відомості з відкритих державних реєстрів, що містять інформацію про ваше рухоме та нерухоме майно, судові рішення та штрафи відносно вас тощо.

Проте можна видалити інформацію з соціальних мереж та сайтів. Але натиснути «Видалити» самостійно недостатньо. Ви можете видалити їх для себе, але вони все одно зберігатимуться у вебархівах. Щоб видалити їх назавжди, потрібно відправити запит на видалення публікацій у соцмережах.

Напевно, крім соціальних мереж, у вас є ще ціла купа інших облікових записів, про які ви вже і не пам’ятаєте. Щоб знайти їх, можна скористатись сервісом під назвою Deseat.me. Цей надійний сервіс може переглянути кожен сайт, на якому ви коли-небудь створювали обліковий запис, та видалити або скасувати підписку.

Запам’ятайте наші поради та приділіть трохи часу, аби надійно захистити свої дані в Мережі. Безпечного вам користування Інтернетом!

 

За інформацією відділу звернень, внутрішньої та зовнішньої комунікації