Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Джерело: Центр суддівських студій
Останнім часом у нашій країні відбувається багато змін у різних сферах життя, адже нам потрібно пристосовуватись до умов, які виникають внаслідок повномасштабного воєнного вторгнення, особливо в економіці та у комунальній галузі.
Поняття «дефолт» чув кожен, його варто розуміти як неможливість виплачувати свої боргові зобов’язання.
Дефолт є своєрідним природним відбором, який руйнує неконкурентні підприємства і дає можливість великим компаніям, здатним підлаштуватися під нові умови, отримати більшу частину ринку галузі.
Причин дефолту може бути багато, але основна – різниця в доходах та витратах. Тобто, підприємство витратило більше, ніж заробило і не може продовжувати свою діяльність.
Наразі питання дефолту стосується постачальників електроенергії. Ваш постачальник електричної енергії може бути віднесений до учасників ринку, що набули статус «Дефолтний», а це унеможливлює подальше постачання електроенергії цим підприємством.
Інформація про набуття підприємством статусу «Дефолтний» оприлюднюється на сайті оператора системи передачі (ДП «НЕК «Укренерго»), який виконує функції адміністратора розрахунків та/або інших відкритих джерелах інформації, відповідно до «Правил ринку», затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 307.
У такому випадку вам як споживачу гарантується постачання електричної енергії на умовах універсальної послуги. Універсальна послуга є гарантією права споживачів бути забезпеченими електричною енергією визначеної якості на умовах, передбачених Законом України «Про ринок електричної енергії», на всій території України.
Переведення на постачальника універсальних послуг здійснює оператор системи розподілу, змінюючи записи у власному реєстрі точок комерційного обліку з відповідним дублюванням інформації у в централізованому реєстрі. Про зміну записів оператор повідомляє постачальника універсальних послуг протягом доби та додає витяги з реєстрів із даними, потрібними для здійснення комерційних розрахунків із споживачем.
Постачальник універсальної послуги зобов’язаний забезпечувати постачання електричної енергії споживачу незалежно від величини договірної потужності його електроустановок з дня, наступного за днем припинення постачання попереднім постачальником.
За ціною універсальної послуги електроенергія постачається для малих непобутових споживачів, до яких належать ті, хто купує електричну енергію для власного споживання та електроустановки якого приєднані до електричних мереж з договірною потужністю до 50 кВт. Однак, наразі за умовами універсальної послуги отримувати електроенергію можуть і споживачі, що використовують більші обсяги електроенергії.
Важливо, що протягом 10 робочих днів (з дня зміни у записів у реєстрах точок комерційного обліку) між споживачем та постачальником універсальної послуги потрібно оформити договірні відносини.
Постачальники універсальної послуги з постачання електричної енергії є в кожному регіоні України. Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) затверджений перелік суб’єктів господарювання, які уповноважені надавати такі послуги.
Тож, у разі присвоєння вашому постачальнику статусу «Дефолтний» одним із способів отримання енергоресурсів є перехід на універсальну послугу.
За інформацією відділу аудиту, ревізії та планово-фінансової діяльності 7ААС