flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оформлення трудових відносин та сплата страхових внесків роботодавцем: пояснення суду

19 квітня 2023, 14:31

Джерело: Юридична газета

 

Офіційне працевлаштування гарантує соціальний захист працівника та має низку переваг, зокрема забезпечує сталий страховий стаж та соціальні виплати з настанням безробіття, у разі нещасних випадків чи професійних захворювань, а також гарантує право на гідну пенсію. Про це повідомила пресслужба 7ААС.

Так, уклавши трудовий договір із найманим працівником, роботодавець зобов’язаний, серед іншого, регулярно сплачувати єдиний соціальний внесок (ЄСВ) до реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. Саме ЄСВ забезпечує захист працівника у випадках, визначених законодавством, а також гарантує особі право на отримання соціальних виплат.

ЄСВ сплачується регулярно – щомісяця. Розмір мінімального страхового внеску встановлено Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування". Ця сума визначається як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата.

Страховий стаж

Страховий стаж важливий для працівника тим, що він враховується при нарахуванні пенсії. Страховий стаж включає періоди, протягом яких особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, та за який роботодавець щомісячно сплачував єдиний соціальний внесок.

У 7ААС зазначили, що пенсію за віком визначають залежно від набутого страхового стажу при досягненні передбаченого законом віку. Так, у 2023 році, щоб вийти на пенсію після досягнення 60 років, особа повинна мати щонайменше 30 років стажу. Після досягнення 63 років – мінімум 20 років, 65 – не менше 15 років страхового стажу.

Відповідно до ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV, страховий стаж розраховується з 1 січня 2004 року (до 2004 року стаж називався трудовим). Зарахування стажу до цього дня здійснюється на підставі записів у трудовій книжці або інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Як зазначається, працівник має можливість самостійно перевірити свій страховий стаж. Отримати ці дані можна в особистому кабінеті на порталі електронних послуг Пенсійного фонду або ж у застосунку "Дія".

Також за допомогою цих сервісів громадяни можуть замовити різні довідки, зокрема ОК5 та ОК7 та отримати їх у паперовому чи електронному вигляді.

Порядок сплати єдиного внеску

Відомості про сплату ЄСВ роботодавець надає окремо за кожен місяць звітного кварталу. Тобто протягом 40 календарних днів з настанням 1 січня, 1 квітня, 1 липня та 1 жовтня.

Усім працівникам потрібно контролювати, чи сплачують їхні роботодавці  за них єдиний соціальний внесок. Перевірити повноту сплати ЄСВ та свій страховий стаж працівник може після подання квартальної звітності у зазначений вище термін.