Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Повторна відмова у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою у формі листа без урахування висновків суду свідчить про відсутність наміру суб’єкта владних повноважень прийняти обґрунтоване та законне рішення. На цьому наголошує Сьомий апеляційний адміністративний суд у справі № 802/1827/17-а.
Вимога надати документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність відповідної освіти, є незаконною, якщо особа є членом фермерського господарства.
Громадянин, будучи членом фермерського господарства, звернувся до ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області із клопотанням про надання їй дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки. Проте Держгеокадастр відмовив у наданні дозволу, посилаючись на відсутність усіх необхідних документів. Особа звернулась повторно вже з відповідними документами, однак їй знову відмовили. Цей лист-відмова і був оскаржений до суду. Суд визнав відмову протиправною та зобов`язав повторно розглянути клопотання. Розглянувши повторно клопотання особи, ГУ Держгеокадастру знову відмовило, цього разу посилаючись на відсутність документів про підтвердження досвіду роботи у сільському господарстві або наявності освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі.
Особа вважає, що повторна відмова, прийнята за наслідками судового рішення, є його невиконанням, тому знову звернулася до суду.
Позиція адміністративних судів усіх інстанції: Суди дійшли висновку, що попри обов`язок врахувати позицію суду, наведену у постанові Вінницького апеляційного адміністративного суду від 15.06.2017 у справі № 802/191/17-а, відповідач у межах цієї справи протиправно відмовив у наданні дозволу. Крім того, інша підстава відмови, вказана у листі, є законодавчо необумовленою. Такі дії свідчать про відсутність у відповідача наміру прийняти обґрунтоване та законне рішення у формі, передбаченій чинним законодавством.
Верховний Суд підтримав позицію суду апеляційної інстанції, беручи до уваги, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Так, частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо надання земельної ділянки у власність може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Крім того, суди встановили, що особа є членом фермерського господарства, а згідно зі статтею 32 Земельного кодексу України, громадянам України - членам ФГ передаються безоплатно у приватну власність надані їм у користування земельні ділянки у розмірі земельної частки (паю) члена сільськогосподарського підприємства, розташованого на території відповідної ради. Цій нормі кореспондує стаття 13 Закону України "Про фермерське господарство". Отже, вимога про надання документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність відповідної освіти, є незаконною.
Таким чином, суд вказав, що процес надання позивачу відмов у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою з формальних підстав без прийняття відповідного владного управлінського рішення може бути досить тривалим, на що вказує протиправна поведінка відповідача, який на виконання судового рішення в іншій справі повторно допустив аналогічні порушення прав позивача, а в такому випадку належним способом захисту порушеного права є саме зобов`язання Головного управління Держгеокадастру надати позивачу дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Джерело: